Naše najzaujímavejšie projekty

V spoločnosti Hilti vyrábame nástroje na stavbu tých najpôsobivejších budov a mostov sveta, ale to zďaleka nie je všetko. Predstavujeme vám len niekoľko z našich najnovších aktivít.

Šinkansen, Ázia

Pomáhame najpozoruhodnejšiemu japonskému rýchlovlaku dosahovať najvyššiu rýchlosť

Kvalitu našich produktov dokazuje fakt, že sme vyhľadávaným dodávateľom pre projekty zamerané na rýchlosť, efektívnosť a bezpečnosť.

V tomto prípade je predmetom projektu známy japonský rýchlovlak, nazývaný Šinkansen. Ide o vysokorýchlostnú železničnú sieť, ktorej sa snažia priblížiť aj ostatné krajiny -  a spoločnosť Hilti ju pomáha udržiavať v hladkej prevádzke.

Šinkansen pozostáva približne z 2 600 km trate a vlaky dosahujú rýchlosť až 320 km/h. Okrem hlavných tratí sa tu nachádzajú rôzne odbočky na kratšie prípojové linky.

Pôvodná trať, Tōkaidō Šinkansen, spája Tokio a Osaku. Ide o najfrekventovanejšiu železnicu svojho druhu, ktorá  prepraví ročne 151 miliónov pasažierov. Na linke premávajú oveľa väčšie vlaky a s oveľa vyššou frekvenciou, ako na iných rýchlostných linkách. V špičke zvládne až 13 vlakov za hodinu v každom smere, pričom každý vlak zložený zo 16 vagónov obsahuje 1 323 sedadiel.

Presnosť vlaku Šinkansen  je legendárna: mešká iba niekoľko sekúnd za rok. Za svoju presnosť vďačí železnica čiastočne bezchybnej technológii a čiastočne mimoriadne dobrej údržbe všetkých dielov. 

 

A práve tu závisí celá sieť na efektívnej práci technikov pri veľmi napätom časovom rozvrhu. Pracovníci musia stihnúť údržbu a potrebné opravy na trati iba za štyri hodiny v noci - medzi posledným nočným vlakom a prvým ranným nasledujúceho dňa.

Obchodný tím spoločnosti Hilti vo východnom Japonsku poskytuje dodávateľovi údržby pre Šinkansen, spoločnosti Rent Corporation, poradenské služby zamerané na výber správnych produktov na konkrétne práce. Napríklad náš akumulátorový rázový uťahovák SIW 22 T-A dosahuje úžasný výkon vo veľmi krátkom čase. „Ponúka vysokú flexibilitu, dlhú životnosť batérie, rýchle nabíjanie, nízku hmotnosť a dokonalú spoľahlivosť,“ vymenúva výhody Nobuaki Isshiki, zástupca generálneho riaditeľa Rent Corporation v južnom Japonsku.

Spoločnosť Hilti okrem toho, že poskytuje tie správne nástroje, ponúka aj obchodné riešenia, vrátane možnosti zakúpiť či prenajať si naše produkty podľa potrieb klienta. „Pre veľkých klientov, ako je Šinkansen, ponúkame aj správu vozového parku,“ dodáva Hidekazu Takahashi, kľúčový account manager útvaru pre prenájom spoločnosti Hilti v Japonsku.

„Je úžasné pracovať na takomto projekte,“ pokračuje. „Trať Šinkansen už spája všetky hlavné mestá ostrovov Honšu a Kjúšu a ďalšie rozšírenie v roku 2016 by malo zahrnúť severný ostrov Hokaido. Som rád, že sa budem môcť podieľať aj na tomto rozširovaní.“

Laboratórium MAX IV, Európa

Podporujeme rozvoj svetovej vedy vo Švédsku

S nadšením sme prispeli k výstavbe nového laboratória MAX IV na Lund University. Ide o popredné svetové pracovisko so zdrojom synchotrónového žiarenia a najväčší výskumný projekt zameraný na infraštruktúru, aký sa kedy vo Švédsku realizoval. 

Projekt MAX IV sa pripravoval päť rokov a úspešne bol dokončený v septembri 2015. Centrum by malo začať produkovať žiarenie na poeticky zvolený dátum letného slnovratu 2016.

Vo svete vedy je Lund University synonymom pre vynikajúce výsledky v odboroch ako chémia a fyzika, medicína a strojárstvo. Zároveň je sídlom laboratória MAX-lab, kde vedci z celého sveta využívajú elektromagnetické synchotrónové žiarenie na výskum v rozmanitých oblastiach od archeológie a nanotechnológie až po elektrónovú spektroskopiu. 

MAX IV je laboratórium novej generácie, v ktorom je nainštalovaných 28 smerovačov žiarenia a 19 výskumných staníc pre prácu až 2 000 vedcov ročne.  

Centrum má v porovnaní s predchádzajúcimi laboratóriami, MAX I, MAX II a MAX III, dvojnásobnú kapacitu. Jeho štruktúra si vyžiadala najmodernejšiu technológiu z oblasti elektromagnetickej radiácie spolu s prísnymi bezpečnostnými opatreniami, aké sú vo výskumnom centre tohto typu nevyhnutnosťou.

Stavba bola spoločným projektom švédskych developerov Peab a Wihlborgs. Na spoločnosť Hilti sa obrátili s požiadavkou dodania svojich meracích, kotviacich, upevňovacích a inštalačných systémov, spolu s technickou expertízou. Do projektu sme zapojili tím vyškolených odborníkov a ponúkli sme na mieru vyhotovenú koľajovú a upevňovaciu techniku, ktorá sa ukázala podstatne efektívnejšia ako bežné systémy z hľadiska času aj nákladov. 

So spoločnosťou Imtech Nordic sme spolupracovali na inštalácii kúrenia, zdravotechniky, fixných hasiacich systémov a ostatného vybavenia. Pri budove, ktorej stabilita musí odolať značnej záťaži, bola potrebná dôsledná ochrana proti vibrácii a hluku. Naši inžinieri boli prítomní na mieste stavby, aby pomohli všetko naplánovať a vypočítať a aby taktiež zaistili plynulé dodávky kvalitného inštalačného materiálu. 

Trámy boli napríklad pripravené s použitím nástrojov Hilti, čo prinieslo obrovskú pridanú hodnotu v zmysle rýchlosti a efektívnosti. Ako vysvetľuje Krister Andersson, projektový manažér spoločnosti Imtech Nordic, „Trámy boli prefabrikované, vymerané a dodané po častiach, čo znamenalo úsporu 30% v rámci rôznych fáz výstavby.“

Samotná výstavba bola rozdelená na dve hlavné fázy. Najprv bol vybudovaný 420 m dlhý tunel so šírkou 10 m a betónovými stenami hrubými až 2 m na umiestnenie synchrotrónového lineárneho urýchľovača. Potom bolo postavené nové laboratórium - kruhová budova so stropom vysokým 12 m a obvodom 650 m - kde bol nainštalovaný veľký akumulačný prstenec. Projekt zahŕňal aj nové kancelárie a centrum pre návštevníkov, ako aj niekoľko technických budov. Celkovo išlo približne o 20 budov s hrubou výmerou 50 000 m2. 

Vďaka investícii do laboratória MAX IV očakáva oblasť Lund vo Švédsku vznik novej mestskej štvrti, ktorá pritiahne do regiónu podniky, obyvateľov aj návštevníkov. Odhaduje sa, že po dokončení bude v novej štvrti pracovať a žiť 50 000 ľudí. 

Vždy je skvelé vedieť, že ste súčasťou niečoho väčšieho - najmä v prípade takého fenoménu, ako je laboratórium MAX IV.

Štadión US Bank, Severná Amerika

Robíme dojem na fanúšikov Minnesota Vikings 

Formovanie mestskej panorámy je vždy vzrušujúcou výzvou. Tento projekt je mimoriadne príťažlivý, pretože okrem toho, že dodáva mestu Minneapolis novú siluetu, transformuje aj prostredie najobľúbenejších amerických športov. 

Štadión US Bank Stadium je úchvatný nový domovský štadión pre tím NFL Minnesota Vikings a miesto konania Super Bowl LII v roku 2018. Neskôr, v roku 2019, sa na tomto mieste bude konať finále basketbalu mužov súťaže NCAA. S hrdosťou môžeme povedať, že naše nástroje a tímy boli súčasťou tejto veľkolepej stavby.  

Štadión stojí v centre Minneapolisu a týči sa do výšky viac ako 30 poschodí. Má špecifický dizajn a kapacitu až 73 000 ľudí. Návštevníkom ponúka 131 lóží, 8 000 klubových sedadiel, 430 obchodných prevádzok a múzeum aj sieň slávy tímu Vikingov. Budova má priesvitnú šikmú strechu a fasády s pohyblivými čelnými oknami, takže zabezpečuje divákom pohodlie aj v daždivom počasí. Zároveň poskytuje dostatok prirodzeného svetla a výhľadov na mesto. 

Projekt v hodnote 1,1 miliardy dolárov si vyžadoval produkty spoločnosti Hilti už od začiatku. Ale okrem produktov samotných sme počas celého procesu výstavby poskytovali aj svoje technológie, služby a odbornosť.

 

Pokiaľ ide o projekty veľkých štadiónov, sme presvedčení, že je potrebné zapájať sa od úplného začiatku. Takže sme už pri projektovaní zamestnali tých správnych ľudí, ktorí sa skontaktovali s hlavnými autoritami zodpovednými za rozhodnutia. Už predtým sme pestovali dlhotrvajúce vzťahy s architektami HKS a developermi Mortenson, takže sme sa prostredníctvom nich zoznamovali s rôznymi tímami, ktoré pracovali na projekte. 

Potrebovali sme spoznať každého dodávateľa, jeho zameranie a potreby, aby sme pochopili rôzne konštrukčné a stavebné požiadavky, a tak mohli odporúčať tie najvhodnejšie nástroje pre každú pracovnú úlohu. 

Ako vysvetľuje regionálny manažér Hilti, „Na stavbe neustále pracovalo súčasne vyše 100 rôznych dodávateľov, takže bolo náročné, ale zároveň nevyhnutné, udržiavať si prehľad o tom, kto je kto.”

K samotnej výstavbe sme pristupovali „zvysoka, do hĺbky a doširoka". Dodávali sme všetky kľúčové protipožiarne zariadenia, ako aj kotvenia na štadióne. Naše kotvenie HY 200 Safe Set malo na projekte Vikingov taký úspech, že sa odvtedy uplatnilo aj na stavbe štadiónov San Francisco Giants a Atlanta Falcons. 

Lenže štadión US Bank nie je len o popredných celonárodných športových súťažiach. Zároveň je prínosom pre mesto Minneapolis ako také. 355 dní v roku bude k dispozícii pre verejné podujatia, akými sú stredoškolské a amatérske športy, kultúrne podujatia, obchodné zhromaždenia a hudobné koncerty. Tento dopad na širšiu komunitu je pre nás v Hilti čerešničkou na torte.